افزودن دیدگاه جدید

آبشار لاتون

آبشار لاتون یکی از بلندترین و زیباترین آبشار های ایرانه که توی یک منطقی جنگلی و زیبا تو استان گیلان قرار گرفته و به عنوان بلند ترین آبشار ایران هم شناخته میشه ، اگر چه آبشار های بلندتری مثل آبشار پیران هم در ایران وجود دارند ولی معمولاً برای ارتفاع یک آبشار برای بیان بلندترین ها ارتفاع یک تکه از آبشار رو مد نظر قرار میدن که از این لحاظ آبشار لاتون بلندترین آبشار یک تکه ایرانه (آبشار پیران اگرچه از این آبشار بزرگتر هست ولی سه تکه محسوب میشه و هر تکه از اون از لاتون کوچیکتره ، عجیب غریب شد؟)

ارتفاع لاتون رو تو منابع مختلف متفاوت نوشتن ، 104 متر ، 105 متر ،...

هر چی که هست خیالتون راحت باشه ، بلند تر از صد متره

آبشار فوق العاده زیباست ، مخصوصاً مسیر دسترسی به اون که همش از بین درختان و جنگل ها و ... عبور می کنید ، این آبشار در نزدیکی کوه اسپیناس قرار گرفته و می تونید به اون هم صعود کنید .

اما مسیر دسترسی به این آبشار :

برای دسترسی به این آبشار از تهران ، سوار اتوبوس های تهران - آستارا (عمدتاً از ترمینال غرب) میشید و قبل از رسیدن به آستار در لَوَندِویل پیاده شید (لوندویل تو پونزده کیلومتریه آستارا قرار گرفته)

از لوندویل تاکسی می گیرید برای روستای کوته کومه (از لوندویل تا روستا نه کیلومتره و راهش هم ساخته شده است و مواظب باشید که قیمت نجومی بهتون نگن)

وقتی به روستای کوته کومه می رسید یک مسیر رو به رو دارید که پس از چند متر به یک پل چوبی می رسه ، و بعد از عبور از پل به آب گرم روستا می رسید ، میتونید همینجا توی آب گرم آب تنی کنید و لذت ببرید و برنامه آبشار رو بی خیال شید :))

خب شما مسیر رو به رو نباید برید ، باید وقتی به روستا رسیدید مسیر سمت راست که در ابتدا کمی سر پایینی هست و از کنار مسجد روستا میگذره عبور کنید ، به یک پل سیمانی می رسید که یک دسته فلزی داره ، از این پل عبور می کنید و از شیبی که بعد از پل هست بالا می رید ، به یک ساختمون می رسید که اگه رو به روی ساختمون وایسید (صورتتون به سمت ساختمون باشه:دی) ، سمت راست شیب به سمت پایین دارید و سمت چپ شیب به سمت بالا ، شیب به سمت بالای چپ رو انتخاب کنید و به مسیر ادامه بدین.

مسیر ماشین رو هست (البته نه هر  ماشینی) و در صورتی که یک گروه پر جمعیت هستید می تونید از توی همون روستا ماشین بگیرید و تقریباً بیشتر مسیر رو با ماشین برید ، در غیر این صورت اگه مثل من خسیس هستید می تونید با چهار تا پنج ساعت پیاده روی آروم و آهسته به آبشار برسید.

همونطور که گفتم بیشتر مسیر ماشین رو هست و مسیر مشخصه ، در طول مسیر کافه ها و استراحتگاه های زیادی هست ، بعد از تقریباً دو ساعت پیاده روی به کافه خشنود می رسید ، بهتره که اینجا استراحت کنید چون مسیر بعد از کافه خشنود کمی شیبش تند میشه و تقریباً تا آخر مسیر فقط باید ارتفاع بگیرید.

وقتی به آخرین روستا می رسید قسمت ماشین رو تموم میشه و بعد از اون پیدا کردن مسیر یه کم دشواره ، باید از سمت چپ راه باریکی که وجود داره رو انتخاب کنید (یه ربع بیست دقیقه تا آبشار فاصله داره) ، بهتره وقتی به این روستا رسیدید مسیر رو از اهالی اونجا بپرسید تا اشتباه نرید.

در طول مسیر گاو های زیادی رو می بینید که آزادانه در حال چرا کردن هستند ، به دلیل نزدیکی به روستاها حیوون خطرناکی توی منطقه وجود نداره و به راحتی می تونید شب رو در کنار آبشار بمونید.

وقتی به آبشار می رسید یک استراحت گاه وجود داره می تونید همونجا جا کرایه کنید و یا چادر بزنید .

در طول مسیر چشمه های زیادی وجود داره و از لحاظ آب چندان مشکلی ندارید.

در طول مسیر چند بار باید از رودخونه های کم آب یا پر آب عبور کنید ولی در کل فقط دو بار باید از رودخونه پر آب و از روی سنگ ها عبور کنید ولی عمق آب هم چندان زیاد نیست و می تونید مستقیماً بزنید به آب :)

اگه توی اینترنت سرچ کنید نوشته که از کوته کومه تا آبشار شیش کیلومتره ، این فاصله فاصله اقلیدسی و مستقیمه و نه مسیری که باید پیاده روی کنید ، همونطور که بالاتر گفتم بهتره از قبل برای چهار تا پنج ساعت پیاده روی آمادگی داشته باشید.

از دیگر جاذبه های دیدنی لوندویل میشه به دریاش هم اشاره کرده که فقط چهار پنج کیلومتر فاصله داره .

مسیر فوق العاده دیگه ای که برای رسیدن به آبشار وجود داره از سمت اردبیل هست ، به این صورت که ابتدا به دریاچه سوها تو اردبیل می رید و از اونجا به لاتون می رسید که خب این مسیر سخت تر ، طولانی تر و فنی هست و می تونید توی اینترنت در موردش اطلاعات خوبی پیدا کنید.

برای برگشت بهتره وقتی به روستای کوته کومه برگشتید مستقیماً برای آستارا ماشین بگیرید و از ترمینال آستارا اتوبوس بگیرید.

در ادمه یک سری عکس از آبشار و مسیر اون ببینیم:

تو تصویر زیر قله اسپیناس و آبشار لاتون رو با هم می بینید ، بعد از رسیدن به آبشار می تونید برای صعود به قله هم اقدام کنید:دی

نکته : قله اسپیناس همون قله عجیب غریب سنگی توی عکسه.

نقشه گوگل :

 

 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.