تمرین ستاره شناسی

چند شب پیش که هوا خوب و صاف بود تصمیم گرفتم که از آسمان شب عکاسی کنم و یک عکس Star Trail بسازم ، سه پایه و دوربین را آماده کردم ، با توجه به اینکه حیاط پر از درخت و ... بود یک کادر نسبتاً باز انتخاب کردم ، دوربین به گونه ای تنظیم شده بود که صد و ده عکس با فاصله زمانی 20 ثانیه گرفته شوند ، و برای هر عکس نیز دیافراگم به مدت سی ثانیه باز بود .(قبلاً هم گفتم برای ساخت Star Trail دو راه وجود دارد ، یا دیافراگم به مدت خیلی طولانی باز باشد یا چندین عکس بگیرید و آن ها را با هم ترکیب کنید ، روش دوم هم عکس تاریک تری به شما می دهد و هم صدمه کمتری به سنسور دوربین وارد می شود)

نکته : برای ترکیب عکس ها می توانید از فتوشاپ یا نرم افزار هایی مثل StarStax استفاده کنید. (StarStax هم ساده است و امکانات جالبی دارد)

نتیجه چندان جالب و باب میل من نشد (چون طی چند عکس حرکت درخت باعث ماتی آن می شود ، در عکس های Star Trail بهتر است فقط اشیایی که ثابت هستند را در کادر قرار دهید)

ولی در این مطلب قصد آموزش ساخت Star Trial را ندارم و این موضوع را بعداً در مطلبی جداگانه مطرح می کنم ، در این مطلب به مبحث جالب دیگری می پردازیم.

وقتی بعد از اتمام عکاسی به فریم ها نگاه کردم اشکال هندسی جالب و آشنایی دیدم ، به عنوان مثال اولین عکس به صورت زیر بود :

انسان موجود عجیبی است ، ذهن انسان معمولاً به دنبال اشکال هندسی خاص می گردد تا با آن ها به آرامش برسد (به عنوان مثال مثلث یکی از اشکالی است که در عکاسی و نقاشی به عمد از آن استفاده می شود)

همانطور که انسان های قدیم برای شکل های خاص مثل دب اکبر داستان و افسانه و ... میساختند ، ما هم وقتی به آسمان نگاه می کنیم حتی اگر با صورت های فلکی آشنا نباشیم ، گروه خاصی از ستاره ها را با هم در نظر می گیرم .

اولین شکلی که در تصویر بالا ذهنم را درگیر خود کرد طرح زیر بود :

اگر صورت های فلکی را به خوبی بشناسید با همین یک شکل کار تمام است ، بعد از شناسایی آن صورت فلکی متناظر با آن را پیدا می کنید و سپس با کمک آن صورت های فلکی همسایه را پیدا و شناسایی می کنید.

ولی فعلاً فرض می کنیم که قادر به شناسایی صورت فلکی نیستیم.

به تلاشمان ادامه می دهیم  و سعی می کنیم شکل هندسی خوش شکل دیگری را شناسایی کنیم ، خودم در دومین تلاش شکل زیر را شناسایی کردم :

علاوه بر این اشکال ، ستاره های پر نور دیگری نیز دیده می شوند که به دلیل فاصله زیاد احتمال اینکه بتوانید آن ها را به واسطه خطوط فرضی به هم وصل کنید و شکل خاصی تجسم کنید کم است.

کار سخت شده است ، اجازه دهید صورت های فلکی را شناسایی کنیم و به واسطه آن ها همسایه ها را نیز تشخیص دهیم.

اول ساده ترین صورت فلکی که در همان ابتدا شناسایی کردیم :

Aquarius :

صورت فلکی دُل ، دَلو(سطل) یا آبریز (به عربی الدَلو") ، که به صورت زیر است :

سعی کنید سایر ستاره های این صورت فلکی را در عکس من شناسایی کنید.

بعد از پیدا کردن این صورت فلکی می توانیم همسایه های آن را شناسایی کنیم. (معمولاً پیدا کردن صورت های فلکی به کمک پیدا کردن همسایه های مشهور تر انجام می شود)

با توجه به اطلاعات بالا و شکل هندسی ای که در ابتدا تجسم کردیم ، پیدا کردن دومین همسایه (یعنی pisces) به سادگی امکان پذیر است ;-)

Pisces :

صورت فلکی ماهی (یا حوت) ، که به صورت زیر است :

سایر ستاره های این صورت را فلکی را در عکس من پیدا کنید.

حالا با کمک این دو صورت فلکی می توانیم صورت فلکی بزرگ و مهم دیگری (pegasus) را پیدا کنیم.

Pegasus :

صورت فلکی اسب بالدار (یا اسب بزرگ ، یا فَرَس اعظم) ، که به صورت زیر است:

در شکل بالا می بینید که چگونه می توان aquarius و pegasus را در کنار هم شناسایی کرد ، به عنوان تمرین pegasus  را در عکس مشخص می کنیم:

 

تمرین و یادگیری صورت های فلکی :

یکی از روش های جالب و جذاب برای یادگیری صورت های فلکی به این صورت است که از سرویس های آنلاین مثل سرویس زیر استفاده کنیم :

http://nova.astrometry.net/upload

برای اینکار در یک شب صاف یک عکس از آسمان می گیریم ، بهتر است در این عکس اجزایی به جز ستاره وجود نداشته باشد تا الگوریتم سایت دچار مشکل نشود.

عکس گرفته شده را در سایت بالا آپلود می کنیم و کمی صبر می کنیم تا سایت صورت های فلکی را شناسایی کند.

سعی می کنیم صورت های فلکی را به خاطر بسپاریم.

به عکس اول (عکس اصلی) مراجعه می کنیم و اینبار خودمان سعی می کنیم که صورت فلکی را به صورت چشمی شناسایی کنیم.

به عنوان تمرین عکس مطرح شده در این مطلب را به صورت زیر برش می دهیم (تا درخت و سایر تصاویر غیر ستاره ای حذف شوند)

این عکس را در سایتی که گفتم آپلود می کنیم و منتظر نتیجه می مانیم .

نتیجه به صورت زیر خواهد بود :

صورت های فلکی ، شکل خاص آن ها و نحوه همسایگی آن ها را خوب به خاطر بسپارید.

به عکس خام مراجعه کنید و سعی کنید صورت های فلکی را به خاطر بیاورید.

تمرین : در مورد صورت فلکی equuleus تحقیق کنید.

نکته : صورت های فلکی مطرح شده در این مطلب را بعداً به صورت جداگانه و جامع تر بررسی خواهیم کرد.

نکته : در مورد عکاسی Star Trail نیز بعداً به صورت جداگانه توضیح خواهم داد.

دیدگاه‌ها

7

یه بار توی یکی از روستاهای استان کرمان بودیم شب ، آسمان فوق العاده بود من هم که عاشق تماشا کردن ستاره ها هستم. توی تاریکی اسمان یک قسمت باریک و کشیده شده ، سیاهیه کم رنگ تری داشت من فکر می کنم این همون بازوی کهکشان خودمون باشه. درسته؟

آره یک قسمت از بازوی کهکشانی خودمونه ، با توجه به جایی که منظومه شمسی قرار گرفته میشه فهمید کجاست :

تقریباً تو تمام طول سال اگه جایی باشیم که آلودگی نوری کم باشه می تونیم قسمت هایی از این بازوی راه شیری رو ببینیم ولی فقط تو یک بازه زمانی خاص بخش فوق العاده ای از اون که شبیه حرف C هست دیده میشه.

متاسفانه آلودگی نوری توی ایران خیلی زیاده حتی جاهای خیلی تاریک مثل کویر ها و کوه ها از آلودگی نوری روستاهای اطراف در امان نیستند

توی کشور های خارجی مکان هایی رو به عنوان dark sky place در نظر می گیرن و تا کیلومتر ها اطرافش به کسی اجازه تولید نور نمیدن و مکان های فوق العاده ای میشن برای مشاهده آسمون.

پس حدسم درست بود واقعا جالب و هیجان انگیزه.
من همیشه دوست داشتم یه جایی برم که هیچ نوری نباشه یعنی تاریکی مطلق بعد رو به آسمون بخوابم و ستاره ها رو تماشا کنم. موقع تماشای ستاره ها حس عجیبی بهم دست میده و لذت میبرم

واقعاً خیلی لذت بخشه ، خیلی قشنگ و اعجاب بر انگیزن و آدم رو شدید به فکر فرو می برن

یه راه خوب برای پیدا کردن مناطق تاریک اینه که عکس های ماهواره ای سال های قبل ایران رو ببینی تا از روی اون لکه های تاریک رو پیدا کنی

Ok
ممنون از راهنماییتون

ازت انتظار نداشتم سوتی بدی. دُلو چیه؟ دَلو. اولی فتحه دو تا بعدی هم ساکن

اشتباه تایپیه :)) دُل هم بهش می گن که واژه فارسی ایه ، "الدَلو" هم احتمالاً از همین کلمه گرفته شده موقع تایپ جفتشو قاطی کردم.

ما هم تو فارسی به سطل های گرفتن آب از چاه می گیم "دَلو"

ممنون که دیدی ;-)

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.